قیچی بهرام رادان لیلا حاتمی سینمای فرهنگ

قیچی: بهرام رادان لیلا حاتمی سینمای فرهنگ ایران فرهنگ و هنر سینما چهره های سینمایی

گت بلاگز اخبار پزشکی درمان شکستگی استخوان با برچسب زیست سازگار

محققان موفق به تولید یک برچسب استخوانی زیست سازگار شده است اند که جایگزین پیچ و پلاک می شود. قرار گرفتن برچسب استخوانی حدود 5 دقیقه طول می کشد و با استفاده از ن

درمان شکستگی استخوان با برچسب زیست سازگار

درمان شکستگی استخوان با برچسب زیست سازگار

عبارات مهم : دندان

محققان موفق به تولید یک برچسب استخوانی زیست سازگار شده است اند که جایگزین پیچ و پلاک می شود. قرار گرفتن برچسب استخوانی حدود 5 دقیقه طول می کشد و با استفاده از نور LED سخت و محکم می شود.

به گزارش ایرنا از پایگاه خبری ساینس دیلی، جهت پرکردن حفره های دندان از کامپوزیت های رزینی استفاده می شود، ولی زمانی که شکستگی استخوان رخ می دهد، نمی توان از این روش استفاده کرد و بیمار نیازمند جراحی و ایمپلنت پیچ و پلاک های فلزی جهت ثابت نگهداشتن استخوان است.

این تجهیزات معمولا ثابت کننده های خارجی (اکسترنال فیکساتورها) نامیده می شوند که اغلب بسیار گران قیمت هستند و بیمار بعد از عمل جراحی و کاشت این ثابت کننده ها در استخوان هایی مانند مچ، ساعد و ران، باید مدتی استراحت مطلق داشته باشد. در بعضی از مواد عفونت های ناشی از این فلزات در بدن پرسشها جدی جهت بیمار بوجود می آورند و باید به سرعت خارج شوند.

درمان شکستگی استخوان با برچسب زیست سازگار

محققان موسسه فناوری KTH در سوئد و موسسه کارولینسکا در سوئد موفق به ساخت یک برچسب زیست سازگار شده است اند. این برچسب به گونه ای طراحی شده است است که به استخوان های مرطوب نیز می چسبد.

در ابتدا یک لایه اولیه اسیدی روی استخوان قرار می گیرد، این لایه منجر به ساییش سطح استخوان در مقیاس میکروسکوپی می شود و باعث می شود لایه در معرض رشته های کلاژن استخوان قرار بگیرد. سپس رزین چسبناک که مشمول بر رشته های بسیار کوچک هست، به رشته های کلاژن استخوان متصل می شوند. سپس رزین در معرض نور LED قرار می گیرد و سخت می شود.

محققان موفق به تولید یک برچسب استخوانی زیست سازگار شده است اند که جایگزین پیچ و پلاک می شود. قرار گرفتن برچسب استخوانی حدود 5 دقیقه طول می کشد و با استفاده از ن

این مرحله همانند کاری است که دندانپزشکان جهت سخت شدن کامپوزیت ترمیمی دندان استفاده می کنند. مراحل اولیه این روش که به طور کلی 5 دقیقه به طول می انجامد، در استخوان موش موفقیت آمیز گزارش شده است است و استحکام آن 55 درصد زیاد از کامپوزیت های دندان است و به اندازه ای محکم است که می تواند استخوان شکسته را نگه دارد. این روش آماده آزمایش های بالینی هست. این روش به طور کلی حدود 5 دقیقه طول می کشد که در نوع خود بی سابقه است.

نتایج این مطالعه در نشریه Advanced Functional Materials انتشار یافته است.

واژه های کلیدی: دندان | استخوان | استفاده | کامپوزیت | دندانپزشک | دندانپزشکان | اخبار پزشکی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz